PAŹDZIERNIK 2017

Ostatnia wizyta studyjna przypadła na poczatek października. Miała ona miejsce w ausriackim mieście Linz – aura dopisała, przepiękna austriacka jesień umiliła nam pobyt. BFI Linz jako nasz partner, organizacja przyjmująca to instytucja zaangażowana głównie w projekty edukacjyjne skierowane dla młodzieży i osób dorosłych bez wykształcenia. Dzieki temu mogliśmy odwiedzić miejsce, w którym trenerzy, nauczyciele zawodu, pedagodzy społeczni pracują z młodymi ludźmi, osobami wykluczonymi z rynku pracy.  Korzystając z ich doświadczeń i narracji mogliśmy poznać metody oraz narzędzia pracy, które można przeformułować do pracy z rodzinami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Każdy sposób podejścia do innej osoby może być dla nas inspirujący i w przyszłości przynieść sukces.

Odwiedziliśmy katolicką organizację charytatywną CARITAS, która prowadzi swoją własną szkołę kształcącą opiekunów społecznych ds. pracy z rodziną (polski odpowiednik asystenta rodziny). Mieliśmy możliwość również uczestniczyć w zajęciach praktycznych.

Zorganizowana również została wizyta w Departamencie Spraw Społecznych, gdzie od jednego z managerów uzyskaliśmy informacje na temat panującego systemu pomocy społecznej Górnej Austrii, pracy pracowników socjalnych i pomocy rodzinie. Kazdy z partnerów mógł porównać systemy pomocy społecznej z dotychczas poznanymi.

I tak oto, w pięknych okolicznościach przyrody – austriackiej złotej jesieni – zakończyliśmy nasze projektowe wizyty studyjne. Z każdej z nich przyjechaliśmy bogatsi o wiedzę, którą z pewnością wykorzystamy w edukacji asystentów.

*****

Oprócz wizyty studyjnej w Linz odbyło się również międzynarodowe spotkanie partnerów projektu.

Pojawił się na nich Branislav Radeljic, nowy project manager z Londynu, który porwał nas swoim optymizmem oraz profesjonalnie podszedł do tematu spotkania. A był nim temat związany z organizacją E booka – podręcznika narzędzi dla asystentów rodziny. W trakcie dwóch dni intensywnie pracowaliśmy nad zawartością merytoryczną e booka. Musieliśmy określić zakres tematyczny rozdziałów oraz ustalić ramy czasowe do wykonania odpowiednich działań.

Spotkanie zakończylismy w miłej atmosferze – ustalając kolejny termin, już niestety ostatniej wizyty partnerów projektowych, na czerwiec 2018.

 

Leave a Reply